Boliga.dk EuroInvestor

Nyhedsbrevet Bolignyt

Finans og fornuft: Hvordan skaffer vi 100.000 kr.?

...


Rune Wagenitz Sørensen, som giver uvildig økonomisk rådgivning hos Miranova, besvarer spørgsmål af økonomisk karakter fra Boligas brugere.

Send dit spørgsmål til lf@boliga.dk og gør det så kort som muligt.

Boliga skal kende din identitet, men hvis du ønsker det, anonymiserer vi dig i nyhedsbrevet.

Spørgsmål og svar bringes i nyhedsbrevet onsdag.

-----------------------------------------------------

?: Hej Rune.

Vi har netop været til møde i vores ejerforening, hvor det blev besluttet, at vi inden 1. juni skal betale over 100.000 kr. til vedligeholdelse af facaden.

Der er bare ét problem.

Vi købte lejligheden i slutningen af 2009 og har derfor ikke nået at spare penge nok op i den til at forhøje vores realkreditlån med sikkerhed i lejligheden.

Vi er lidt på Herrens mark og vil gerne undgå at tage et forbrugslån hos en bank, hvor man tager 20-25 procent i årlig rente, hvis de overhovedet vil låne os pengene.

Vi har en båd, der med lidt held kan indbringe omkring 75.000 dkr., men vi kan ikke nå at få den solgt inden vi skal betale pengene.

Hvad er dit bedste råd i forhold til vores situation.

Hvor er det bedst at skaffe pengene?

!: Hej

Det burde være muligt at finde et forbrugslån i en bank til under 10 procent, og det ser jeg umiddelbart som den bedste løsning.

Der kan naturligvis være oprettelsesgebyrer, men de er svære at komme udenom. I kan så med det samme sætte båden til salg, og når den er solgt, betaler I en bid af på lånet, så det relativt hurtigt er ude af verden igen.

Det er også en mulighed, at ejerforeningen optager lån, som flere ejere går sammen om – hvis det ikke allerede er prøvet af.

Venlig hilsen
Rune