Boliga.dk EuroInvestor

Nyhedsbrevet Bolignyt

Sådan sikrer du dig mod skybrud

Et af de vigtigste råd, hvis man vil undgå vandskader i hjemmet, er at huske at lukke vinduerne. Foto: iStockphoto


Hvis den danske sang er en ung, blond pige, er den danske sensommer til gengæld en grim, vægelsindet skøge.

Regnen er i den sidste uge pisket ned over landet, og husejere over hele landet har skiftesvis måttet hæve den knyttede næve mod himlen og mod jorden, hvor vandet bare er steget og steget.  

Men med et par enkle fif - og i nogle tilfælde lidt større investeringer - kan man gardere sig mod de værste vandskader.

Boliga har spurgt Christian Skødt fra Forsikring og Pension ( forsikringsselskabernes og de tværgående pensionskassers erhvervsorganisation), hvordan man bedst beskytter sig mod de store vandmængder.  

1.  De banale råd
Når der varsles skybrud, så tag en gåtur omkring din hus og se efter, om afløbsristene er tilstoppede. Tjek desuden, om tagrenden er fri, så vandet kan løbe ned fra taget.

Og se at få lukket alle vinduer og døre. 

Alene den sidste forglemmelse er faktisk temmelig normal, og man skal huske på, at forsikringen ikke dækker, hvis vandet løber ind ad et vindue, og det samme er tilfældet, hvis afløbet i kælderen er stoppet.

2. Afvanding
Tænk over, hvordan du får vandet naturligt ned i jorden, istedet for at det løber ad fliserne til et afløb eller i værste fald ind i dit hus.

Det kan man for eksempel gøre ved at bryde fliserne op i indkørslen eller på terrassen, hvis der er tale om ensartede arealer og sørge for nedsivningsområder. Eller omlægge indkørslen med fliser, der giver mulighed for nedsivning af vand.

Har man en stor gammel terrasse, er det ikke usædvanligt, at den med tidens tand er begyndt at falde ned mod huset, og derfor er det vigtigt, at man lægger den om med fald væk fra huset og samtidig bryderarealet op med beplantning eller i nedsivningsenheder, som kan tåle, at man går på dem.

3. Grønt tag
Hvis du som husejer alligevel skal til at udskifte taget, skal du måske overveje grønt tag. Dvs. et tag, hvor der er bevoksning, som opsuger en pæn del af det vand, der kommer ned på taget.

4. Tilbageløbsspærre
Nogle husejere opdager, at kloakvandet kommer ude fra vejen og banker ind i kloakken til dem selv. I dagligdagen kan vandet fra din kloak løbe ud i hovedkloakken, men det kan også løbe den anden vej og skabe en oversvømmelse. Derfor kan det være en god idé at få kontaktet en VVS-mand, som kan installere en tilbageløbsspærre, altså en ventil, der stopper vandet i at løbe den anden vej.

5. Ekstra pumpe
Hvis du har en pumpebrønd, er det altid en god idé med en ekstra pumpe, for så har du altid en backup, hvis den stationære pumpe sætter ud. Det er sjovere end at at stå med en spand og arbejde om kap med vandet. Jeg har selv prøvet det. 

Her kan du læse om, hvordan forsikringen dækker ved skybrud (eksternt link)

Fik du læst:

Sådan prutter du din mægler ned i pris

Gode råd før du handler andelsbolig

Sådan undgår du nabokrig