Boliga.dk EuroInvestor

Nyhedsbrevet Bolignyt

Ugens kendis: Rejse-kongen Stig Elling vil ikke bo i New York eller London

Stig Elling trives på Frederiksberg. Foto: Star Tour


Ugens kendis: Stig Elling, 62 år
Salgsdirektør i Star Tour


Sidste uges kendis: Abdul Wahid Pedersen

Hvorfor bor du på Frederiksberg?
- Det gør jeg, fordi jeg synes Frederiksberg er et af de bedste steder i byen. Der er masser af  grønne områder og et godt kulturliv, og man har det rigtig rart her. Og så er der luft. Jeg kommer fra Lyngby og er vant til lidt højt til loftet, og derfor synes jeg, det er et dejligt sted. Desuden vrimler det med gode caféer, der er gode cykelstier, og jeg kan tage metroen og være inde i midten af København inden for seks minutter.

Hvad lægger du vægt på, der skal være i det kvarter, du bor i?
- Der skal være fred og ro, og der skal være trygt at opholde sig. Og så lægger jeg stor vægt på, at det ligger tæt på grønne områder. Jeg har en hund og vil gerne kunne lufte den, hvor der er fredeligt og roligt. 

Hvor ville du helst bo, hvis du skulle flytte?
- Så ville jeg flytte til Lyngby. Der har jeg boet, og har jeg mit barndomshjem. Jeg elsker stadig at komme derud. Jeg holder meget af Lyngby Hovedgade, og så ligger det tæt på Dyrehaven. Lyngby har så meget byde på. Det er klart mit favoritnummer efter Frederiksberg.
Hvis det skulle være i udlandet, så skulle det være Sydfrankrig, Nice. Der har man et godt og stabilt vejr, man kan hurtigt komme derned, og så kan jeg gode lide franskmænd og deres madkultur.

Er der nogen steder, du absolut ikke ville bo?
- Ja, jeg ville nok ikke føle mig til rette i en alt for stor by. London eller New York, det ville være for voldsomt. Jeg kan godt lide lidt mindre steder, hvor man slipper for larmen og alt for mange mennesker. Jeg kan godt lide, at Frederiksberg går på hæld, når lamperne slukker og solen går ned.

Hvor gammel var du, da du flyttede hjemmefra – og hvor flyttede du hen?
- Jeg har været 20 år, og jeg flyttede fra Lyngby til Frederiksberg, hvor jeg i første omgang boede i en periode på 12-14 år. Derefter flyttede jeg tilbage til Lyngby og endelig tog jeg igen til Frederiksberg.

Anledningen var, at jeg fandt en god lejlighed til en fornuftig pris, for jeg havde ikke nogen relation til Frederiksberg. Det var i slutningen af 1960'erne, så det var rimeligt tidligt at flytte hjemmefra.

Men jeg kunne klare det selv. Jeg var hurtigt i gang med mit eget lille rejsebureau og kunne klare mig økonomisk.