
Sælgerne har været villige til at give store rabatter i 3. kvartal. Foto: iStockphoto
12. okt. 2011
3. kvartal: Sælgere giver kæmpe rabatter
Få købere og mange sælgere.
En kombination, der betød store kontante gevinster til de danskere, der erhvervede en bolig i tredje kvartal af 2011.
Nye tal fra Boliga viser, at der ved et gennemsnitligt villasalg blev høvlet 7,3 procent af udbudsprisen, når købere og sælgere forhandlede prisen, mens der på ejerlejligheder og fritidshuse blev givet henholdsvis 5,3 procent og 8,8 procent rabat ved prisforhandlingen.
Fælles for alle tre boligtyper er, at sælgerne mellem 2. og 3. kvartal er blevet betydeligt mere villige til at gå ned i pris for at få solgt.
Således var det gennemsnitlige prisnedslag i 2. kvartal 6,6 procent for villaer, 4,7 procent for ejerlejligheder og 8,7 procent for fritidshuse.
Se tallene for din kommune her (villaer/rækkehuse), her (ejerlejligheder) og her (fritidshuse)
Stor forskel
Ser man på rabatten i forhold til samme kvartal sidste år, viser billedet tydeligt, at sælgerne er blevet endnu mere villige til at skære i prisen for at komme af med boligen.
En villakøber fik fra juli til oktober sidste år i gennemsnit forhandlet 5,8 procent af prisen mod 7,3 procent i samme periode i år.
Lejligheder blev handlet med en rabat på 4,2 procent mod nu 5,3 procent, og fritidshuse blev i tredje kvartal 2010 afsat med et prisnedslag på 7 procent mod 8,8 procent i tredje kvartal 2011.
Svagt boligmarked
Ifølge Morten Skak, der er lektor på SDUs Center for Bolig og Velfærd, taler tallene deres tydelige sprog.
- De afspejler jo det svage boligmarked, vi har i øjeblikket, hvor specielt sjællandsområdet har været hårdt ramt, så det overrasker mig ikke, at der er en tendens til stigende afslag.
Vi kan konstatere, at tredje kvartal heller ikke blev et godt kvartal på boligmarkedet, og man kan kun håbe på, at det er ved at være slut, siger Morten Skak.
Lolland og Falster helt i top
Som i mange andre af Boligas statistikker, ligger Guldborgsund Kommune, der bl.a. dækker Falster, og Lolland Kommune, helt i top på listen over de største prisnedslag, i øvrigt sammen med Tønder Kommune i Sønderjylland.
Alle tre steder er det lykkedes køberne at forhandle over 10 procent af prisen.
Halsnæs Kommune og Frederikssund Kommune, begge i Nordsjælland, og Lejre ved Roskilde ligger i den anden ende af listen med gennemsnitlige rabatter på 4,5 og 4,6 procent.
Se tallene for din kommune her (villaer/rækkehuse), her (ejerlejligheder) og her (fritidshuse)
*Statistikken er baseret på de registrerede salg i 3.kvartal 2011 i SVUR (Statens Salgs- og VurderingsRegister), hvor Boliga har kunnet matche salget med et tidligere udbud på nettet.
Kun kommuner med min. 20 salg i perioden er taget med i statistikken. Tallene dækker anslået mellem 50-70 procent af handlerne i 3. kvartal.
Fik du læst:
Prisfald rammer hele landet
Kurven er knækket: Nu falder boligudbuddet
16 boliger og en kro for to mio. kr.



