13. okt. 2025

Farvel til "Holtewood": Nu sælger kendispar millionvilla



De blev kendte som "Familien fra Holtewood".

Nu sætter Maria Donna og Michael Monetz deres herskabelige hjem til salg.

Det skriver Boliga.

Det kulørte par, der fik nationalt gennembrud i TV3’s realityprogram "Familien fra Holtewood", har sat deres store villa i Sandbjerg ved Hørsholm til salg.

"Holtewood"-palæet er udbudt for 15,4 millioner kroner.

Villaen, der tæller 346 kvadratmeter bolig og ligger på en 4.000 kvadratmeter stor parkgrund, blev købt tilbage i 2005 for 4,5 millioner kroner.

Hvis huset sælges til den nuværende pris, kan parret dermed se frem til en mulig gevinst på omkring 11 millioner kroner – før forbedringer og skat.

Ejendommen fra 1885 er gennemrenoveret og byder på klassisk elegance med søjler, sortglaseret tegltag og hvide sprossevinduer.

Den store have er anlagt som en lille park med sø, bro og springvand, mens huset rummer ni værelser og en separat afdeling med egen indgang – perfekt til gæster eller liberalt erhverv.

Michael Monetz og Maria Donna har deltaget i en række tv-programmer, blandt andet "Stjerneklar", "Tæsk en kendt" og "Talent".

Parret blev dog for alvor kendt med "Familien fra Holtewood" i 2012, hvor seerne fulgte deres farverige familieliv nord for København.

Se boligen her.